Зоряна Цегельник – практичний психолог, арт-терапевт і профорієнтатор. Має практичний досвід роботи з дітьми від 2 років та з підлітками. Також проводить індивідуальні консультації та групові семінари як з дорослими, так і з дітьми. Вона розробила унікальний курс, організувала психологічний клуб для жінок та має грандіозні плани на майбутнє. Чому саме професія психолога, які недоліки та переваги вона має та чи всі відповіді на запитання можна знайти, відвідавши психолога, дізнавався livecity.info.

Чому саме професія психолога? І яким був шлях реалізації себе у цій сфері?

Насправді психологія – це моя ІІ вища освіта (І – магістр біології). І, оглядаючись назад, я із впевненістю можу сказати, що крок за кроком інтуїтивно рухалася в напрямку цієї діяльності.

У 18 років я не розглядала психологію, як основну спеціальність. Я вважаю, що саме в цю професію потрібно приходити усвідомлено і з набутим багажем власного життєвого досвіду. У 18 років, коли ти щойно випурхнув з-під батьківського крила, набуття цього досвіду лише починається.

Вступивши на біологічний факультет та навчаючись на «відмінно», я встигала ще й працювати менеджером у Шведській компанії. Таким чином, спілкуючись із великою кількістю людей щодня, надихаючи їх на творчу діяльність, на вихід із зони комфорту, на розвиток і розкриття свого внутрішнього потенціалу, я й не зогледілась, як вже мала у своїй команді більше 250 людей. Компанія всіляко підтримувала таких ПРО-активних менеджерів, тож ми постійно розвивалися, відвідуючи інформативні психологічні тренінги та семінари. З ІІІ курсу біологічного факультету я стала учасником психологічної групи. З цього моменту я усвідомила, що практична психологія – це саме та сфера, в якій я хочу себе повністю реалізувати! Це потреба моєї душі – моє життєве призначення!

А що було далі?

Після закінчення магістратури по біології всі викладачі і знайомі пророкували мені подальший вступ до аспірантури і викладацьку діяльність, але я пішла в декретну відпустку і коли моїй донечці виповнилось 9 місяців,  вступила до ЧНУ ім. Б. Хмельницького на факультет практичної психології. На той момент я також глибоко вивчала роботи Берта Хелінгера і активно брала участь у сімейних розстановках по Хелінгеру. Навчаючись на психологічному факультеті, я одночасно закінчувала курси по гештальт-терапії та арт-терапії. Все частіше нові знайомі, поспілкувавшись  зі мною, просили, аби я їх проконсультувала. Тож незабаром виникла потреба відкрити приватний кабінет, що я й зробила, об’єднавши зусилля разом із колегою Яною Міняйло. Я почала, окрім індивідуального консультування, проводити також і групові тренінги та семінари. Люди із задоволенням приходили на ці заходи і рекомендували мене, як спеціаліста, своїм рідним і знайомим. Коли у мене закінчилась декретна відпустка, я вийшла на державну роботу в ДНЗ №33 «Супутник». Графік роботи давав мені змогу займатися написанням дипломної роботи «Психологічний супровід вагітних жінок» і проводити консультації у приватному кабінеті. Окрім того, це був чудовий практичний досвід тісної взаємодії із дітками 2-3 років (я працювала в яслах). Після отримання ІІ червоного диплому про успішне завершення навчання, мене запросила Кобець І.В., директор міжнародного освітнього агенства «ICEA», стати їхнім практичним психологом та куратором  цікавого освітнього проекту для підлітків «Свідома освіта». Звичайно, я погодилась на цю чудову пропозицію! І з цього моменту почався новий етап у моєму житті: цікаві поїздки з презентаціями по різних містах України, проведення арт-терапевтичних заходів, тренінгів і семінарів для дітей і їхніх батьків, створення і апробація авторського курсу по профорієнтації, адже я помітила, настільки складно дітям самостійно прийняти рішення про вибір спеціальності! В основу цього курсу я поклала застосування ефективних психологічних і коучингових інструментів, які дають можливість підлітку самостійно і усвідомлено зробити вибір своєї професії, а, отже, і свого майбутнього. На сьогоднішній день більше 150 дітей пройшли мій курс по профорієнтації і вступили на визначені спеціальності. Таким чином, я помітила, що вир подій в агентстві «ICEA» настільки мене затягує, що навіть залишивши для себе і своєї сім’ї лише 1 вихідний, я все частіше проводила його в своєму кабінеті, надаючи консультації людям, які звертались по допомогу. Я почала відмовляти клієнтам у допомозі через основну зайнятість в «ICEA» і фізичну втому, і таким чином, відходити від свого прямого призначення. Тож, коли я пішла у відпустку, зваживши всі «за» і «проти», по закінченню відпустки, я розрахувалася зі своєї посади. Тепер я проводжу семінари і тренінги в «ІСEA» 1-2 рази на місяць і така форма співпраці для мене дуже зручна.

У психологів є спеціалізація, яка вона у вас?

Я спеціалізуюсь на стосунках (дитячо-батьківські стосунки, розлучення, зради, любовні трикутники, вирішення конфліктів та ін.); на психологічному не-здоров’ї (тривоги і фобії, синдром панічних атак, аутоагресія, розлади прийому їжі, розлади сну, нав’язливі думки та ін.); на розвитку особистості (проблеми адаптації, особистісний розвиток, дефіцит соц.навичок, вікові кризи, самоорганізація, робота із страхами).

Для психолога достатньо основного диплому чи треба постійно самовдосконалюватися?

Однозначно ні! Лише основного диплому для практикуючого психолога недостатньо! Диплом, на мою думку, це лише 10% здобутої теорії і практики. У професійного психолога має бути 2 рівносильних крила за спиною - глибоке знання теорії і здобуття постійного практичного досвіду у «живому» спілкуванні з людьми, як в індивідуальному консультуванні, так і при проведенні групових зустрічей.

Практичний психолог – це професія, яка вимагає постійного особистісного росту і розвитку, адже еволюція людської свідомості, штучного інтелекту і надзвичайно швидкий темп постійних життєвих змін, з якими наразі зіткнулося людство, породжує таку високу психічну напругу, з якою все менше людей в силах впоратися самостійно. І щоб психологу бути на крок попереду, йому окрім постійного розвитку, потрібно слідкувати за своєю психовідкоректованістю, ресурсністю і душевною гігієною!

Розкажіть конкретніше про методи, з якими працюєте.

Зараз я часто використовую у своїй діяльності проективні і арт-терапевтичні методи (колоди різних метафоричних асоціативних карт, камінчики, психомалюнки, техніку пластилінової картини та маскотерапію і ін). Ці методи –«ключик» до нашої підсвідомості і дуже доречно їх використовувати не лише з діагностичною метою, а й для психокорекції, виявлення і пропрацювання психотравмуючих і блокуючих ситуацій.

Також хотілося б дізнатися більш детально про психологічний клуб для жінок в Черкасах. Чи можуть до нього долучитися жителі інших міст і які умови для того, щоб потрапити на зустріч?

Жіночий клуб «Enigma» почав своє існування з вересня цього року. Зустрічі відбуваються раз на місяць. Клуб відкритий для усіх бажаючих дівчат і жінок. «Enigma» - означає «складна загадка», «шарада». А хіба жінка не така? Таким чином, зустрічі у клубі дають можливість глибше пізнати себе, свою жіночу природу. Сила жінки в тому, що вона здатна трансформувати простір навколо себе, наповнювати його енергією любові, радості та спокою. Не дарма ж кажуть: «Краса врятує світ». Тому жінкам потрібно об’єднуватися, займатися красою своєї душі і тіла, слідкувати за «чистотою» своїх думок і слів. Тоді і чоловіки почнуть змінюватися,  і діти стануть спокійнішими і слухнянішими, і морок життєвих негараздів розчиниться в світлій енергії справжньої жіночності!  Долучатися до зустрічей в клубі можуть не лише черкащанки. На своїх сторінках у Фейсбуці я викладаю інформацію про теми зустрічей, місце і час їх проведення. Запис ведеться за телефоном: (093) 774-36-32.

У вас багато проектів/зустрічей/консультацій - як ви все встигаєте? Можливо, маєте особистий секрет, яким могли б поділитися з нашими читачами?

В цьому мені допомагає тайм-менеджмент. Я письмово планую розпорядок свого робочого тижня і  чітко дотримуюся цього розкладу. Треную свою силу волі, обов’язково виконуючи найскладніші справи у першу чергу. Я не витрачаю дорогоцінний час на безглузді і пусті розмови, не дивлюся телевізор, не засиджуюся у соц. мережах, не відкладаю нічого «на завтра». Окрім того, напевно, мій секрет ще й у тому, що я від природи дуже швидка: швидко думаю, читаю, рухаюсь (якщо потрібно, можу зібратися за 10 хв і вийти із дому).

Які маєте хобі, чим цікавитеся, окрім психології?

Окрім психології займаюся танцями і йогою. Раз на тиждень відвідую медитації «Аллатра». Також вивчаю англійську мову.

Як відпочиваєте від насиченого трудового дня?

Від насиченого трудового дня стараюся «заземлятися», обираючи відповідний тип відпочинку. Люблю прогулятися у парку, або пройтися набережною, милуючись красивим пейзажем Дніпрових вод. Для підняття рівня енергії танцюю 21 хвилинний танець «каошики» або медитую, обожнюю приймати гарячу ванну з аромамаслами і свічками. До речі, масаж та косметологічні процедури по догляду за тілом чудово «заземляють», даруючи неймовірне відчуття відпочинку. Розмальовки, прибирання оселі чи приготування страв також допомагають швидко переключитися з робочого режиму на «сімейний». Головне, виконувати ці дії з інтересом і любов’ю. Обожнюю зустрічі зі своїми подругами, адже спілкування з ними часто надихає мене на нові психологічні проекти і реалізацію цікавих ідей.

До речі, хочу зауважити, що психологам обов’язково потрібно використовувати методи  захисту від негативної енергетики. Мені в цьому допомагають, окрім енергетичних практик, натуральні кришталі прозорого і рожевого кварцу.

Чи були такі випадки, коли ви відмовлялися працювати з клієнтом?

Так, були. Якщо до мене звертаються із запитом, з яким я не працюю,  в такому випадку рекомендую іншого спеціаліста. Також я не працюю з маленькими дітками, тому що найчастіше в таких випадках, психологічної корекції потребує не дитина, а її батьки. Дитина – це лише лакмусовий папірець, який дає відповідну реакцію на ту сімейну атмосферу, яку створює навколо дитини її близьке оточення. Відмовляю і у випадках, коли мені говорять: «От я приведу до вас мою дружину. Вправте їй мізки, а то надумала розлучатися зі мною». Я не консультую людей без їхньої власної згоди і ні в якому разі не підтримую такі маніпуляції. Не консультую і в тому випадку, коли мама, приводячи свою дитину на консультацію, потім хоче, щоб я розповіла їй інформацію, якою поділилась зі мною дитина. У мене «металево-бетонне» правило: «Людина, яка звернулась до мене по допомогу – мій клієнт, і скільки б йому не було років (10 чи 80), я дотримуюся конфіденційності інформації». Не консультую і тоді, коли хворію чи відчуваю, що не в ресурсі. В такому стані психолог навряд чи зможе надати ефективну і якісну допомогу. На щастя, такі випадки у моїй практиці бувають вкрай рідко.

Приходячи до вас, люди завжди знаходять відповіді на свої запитання?

Є такі запитання, відповіді на які приходять з часом, в результаті зміни світогляду людини, пропрацювання нею своїх психологічних блоків і психотравмуючих ситуацій, вироблення нових стратегій поведінки чи розширення арсеналу соц.навичок. Часто люди помиляються, думаючи, що одна зустріч із психологом кардинально змінить їх життя. Деякі люди приходять на консультації із надзвичайно завищеними очікуваннями і підсвідомим бажанням перекласти на психолога відповідальність за якісні зміни їх життєвих обставин. (Саме ця особливість і «змушує» багатьох людей звертатися до гадалок та езотериків). Але психолог – не фея, і чарівної палички у неї в руках немає. Наша функція схожа на ефект свічки в темну пору доби. Ми допомагаємо людям зробити вдаліший вибір, але не робимо цей вибір за людину, а «висвітлюємо» їй її різні сторони психічних проявів, розширюємо азбуку емоцій і почуттів, допомагаємо навчитись слухати і розуміти як себе, так і інших людей. Я в своєму практичному досвіді переконуюсь в тому, що всі відповіді уже є в нас самих, але питання в тому, настільки ми себе чуємо і чи взагалі, ми готові приймати цю відповідь, погодитись на таку правду? В цьому і полягає складне мистецтво психолога – допомогти людині стати психологічно зрілою, створивши безпечний простір для її внутрішнього росту і розвитку.

Які є переваги/недоліки є у вашій професії?

Переваги: сама встановлюю графік роботи, можу обирати з ким я буду працювати, постійний ріст і розвиток, знайомство із новими людьми, відвідування тренінгів, семінарів, курсів, можливість творчо реалізовуватися, колосальне задоволення від своєї діяльності, особливо, коли бачиш щасливі очі своїх клієнтів і чуєш слова вдячності.

Недоліки: відсутність фінансової стабільності, вихідні можливі лише в будні дні (оскільки більшість зустрічей назначаються людьми у суботу та неділю), величезне психічне навантаження, можливі тривожні телефонні дзвінки і серед ночі, дороговизна багатьох тренінгів і курсів, які потрібно відвідувати психологу та висока вартість професійної літератури, а також наявна конкуренція на ринку праці та необхідність витрачати багато часу і ресурсу на власну рекламу.

Скільки зазвичай триває ваш робочий день?

Робочий день у мене не нормований. Ніяк не можна передбачити, скільком людям і в який момент потрібна буде моя допомога. Багато часу також витрачається на роботу із професійною літературою, відвідування тренінгів (не менше з годин/кожен), на написання статей і постів. На розробку і написання авторського тренінгу може затрачатися до 4 днів!  Але, зазвичай, я дотримуюся графіка роботи з 9.30 до 20.00 і стараюся виділити один вихіднй, переважно в будній день.

Які маєте плани на майбутнє?

В найближчому майбутньому планую й надалі допомагати людям, надаючи індивідуальні консультації, один раз у місяць буду організовувати зустрічі клубу «Enigma», також планую провести шість модулів психологічного курсу «Мистецтво бути батьками» разом із практичним психологом Тарасом Шевченком. Обов’язково напередодні Нового року проведу унікальний арт-терапевтичний захід «Маска – або як я презентую себе світу». Планую також робити короткі відео, в яких надаватиму відповіді і рекомендації на запитання, які найчастіше чую від своїх клієнтів. Адже далеко не кожна людина має можливість звернутися до психолога, але вона дійсно може потребувати допомоги, тож хоча б у такому форматі я намагатимусь надати підтримку.

Побажання читачам

Я бажаю кожній людині усвідомити свою унікальність, відкрити у собі неймовірний потенціал і радо реалізовувати його на благо всьому Світу. Бажаю, щоб кожен ваш день був сповнений радістю і щастям, цікавими враженнями і щирою підтримкою близьких людей. Кохайте і будьте коханими!


Читайте також: Актриса Ірина Сопіт: «Я щаслива, що маю можливість доторкнутися до історії»

#Livecity.info