«МУДРИЙ ТЕСЛЯ» – майстерня для дітей віком 7 – 14 років, яка працює у Черкасах. Проект покликаний навчити хлопців створювати практичні речі своїми руками, привчати їх до відповідальності та балансу, а також показати біблійний портрет чоловіка, який є прикладом доброго господаря, сина, чоловіка і батька.

   Засновник майстерні ВІТАЛІЙ АНДРІЄЦЬ, який у 2014 році переїхав до Черкас із Луганська, у ексклюзивному інтерв’ю для livecity.info розповів про появу ідеї, перші кроки проекту та позитивні зміни в житті його вихованців.

фото Олексія Компанійця

Протягом якого часу існує Ваш проект? Як з’явилася ідея його створення і які труднощі чекали на Вас на початковому етапі?

   Наша майстерня працює вже більше двох років – 1 березня ми відсвяткували другу річницю. Ідея проекту з’явилася тоді, коли я і мої друзі – теж батьки – почали думати як не загубити контакт зі своїми дітьми, а також допомагати їм. Дуже швидко побачили, що поруч із нашими дітьми є ще багато хлопців, які ростуть без батька. Перший рік ми сфокусувалися на допомозі дітям із неповних сімей, у яких трапилося лихо, або батько з певних причин покинув сім’ю. З часом до нас почали приходити також хлопці із повних сімей і теж просилися, аби їх взяли до майстерні. На початку нам було складно через нестачу інструментів. Ідею ми почали в цій церкві [Церква «Дім Євангелія» (м. Черкаси, вул. Юрія Іллєнка, 60) – прим. авт.], де нам виділили кімнату. Ми вчотирьох позносили сюди те, що мали вдома – молотки, шуруповерти та ін. приладдя. Але з часом люди, дуже відкриті до майстерні і церкви, стали допомагати. На сьогодні більшість того, що є в майстерні принесене небайдужими людьми, або придбано за фінансові пожертви.

Чому саме «Мудрий тесля»? Як Вам прийшла на думку ідея саме так назвати проект?

   Тесля, бо ми працюємо здебільшого із деревом. Оскільки проект діє при церкві, то не буде зайвим нагадати, що й Ісус був теслею. А мудрий, бо хочеться передавати не тільки навички теслярські, але й життєву мудрість. На початку заняття ми завжди про щось спілкуємось. От сьогодні ми будемо говорити про те, чому потрібно робити добро, а не зло. Часто я використовую Книгу притч – одну із книг Біблії як основну мудрість, але нерідко наводжу приклади із власного досвіду. Це займає зазвичай 5-7 хвилин, бо коли навколо багато матеріалів, хлопцям важко зосередити увагу і хочеться скоріше почати майструвати. Водночас ми прагнемо виховувати у них хороших чоловіків, які знають що таке добро, сім’я та ін.

фото: https://www.facebook.com/mudryyteslya

Чи відомі Вам подібні проекти в Україні, або за кордоном?

   Спеціально я не цікавився такими речами, але знаю, що за минулі півроку подібна майстерня відкрилася в м. Корсуні-Шевченківському (Черкаська обл.). Також наш філіал відкрився у Києві.

Хто є наставниками в цьому проекті? Чи знайшли ви однодумців у місті?

   Зараз у нас працює команда із п’яти наставників: у кожного з них свій день; чотири групи займаються з деревом і одна група вчиться працювати з паяльником, в т. ч. лагодити електроприлади. Наприклад, зараз діти поприносили з дому зламані електрочайники і разом із дорослими хлопці дивляться, чи можна їх полагодити і, якщо так, то як це правильно зробити. Також я пропоную зацікавленим хлопцям-підліткам приєднуватися до нас у якості помічників щоб допомагати наймолодшим відвідувачам майстерні.

фото: http://plotnik.ck.ua/галерея/

На яку вікову аудиторію орієнтується проект «Мудрий тесля» ?

   Зараз це близько 30 дітей віком від 6 до 14 років.

Чому ви зупинилися саме на такій верхній віковій межі? Що робити, якщо вихованці, яким уже виповнилося 14, хочуть займатися далі?

   Десь рік тому у нас була планка 13 років, але натепер є хлопці, яким 14 і вони хочуть далі відвідувати майстерню, тому ми трохи підвищили максимальний вік. А таку вікову межу ми обрали через невисокий попит серед підлітків, яким за 14. Крім того, найстаршим і наймолодшим вихованцям буває нецікаво разом, адже одні працюють швидше, а інші повільніше.

Отже, ті групи, які діють зараз, сформовані за віковим принципом?

   Саме так.

фото: https://www.facebook.com/mudryyteslya

А як ви ставитеся до ідеї створення подібної майстерні для дівчат?

   Я не проти, якби така майстерня десь працювала. Себе в праці з дівчатками не бачу: я сам виріс без батька і мені добре знайоме те відчуття, коли нічого не вмієш, нема кому допомогти, не бачив ніколи електроінструмента, бо в мами, чи бабусі їх просто не було... Тому хочеться все-таки сфокусувати свою діяльність на хлопцях і виховувати майбутніх Чоловіків, бо безбатьківство – це не лише мій біль, але й одна з гострих проблем сучасного суспільства у всьому світі.

   Як місіонер я був у Африці, а два місяці тому повернувся з Індії. Там я бачив ту ж саму проблему: хлопці бігають самі по собі і їх нікому навчити піклуватись про дівчину, чи про маму – у них просто немає прикладу.

Розкажіть, будь ласка, докладніше про Вашу місіонерську роботу.

   Взагалі, ідея місіонерства – це нести християнство в інші країни. Нещодавня моя подорож до Індії була сфокусована на тому, аби знайти хлопців, які потребують допомоги. Я брав інструменти з України, а там ми знайшли матеріали і аудиторію. Мені довелося працювати із 15 підлітками, які раніше жили на вулиці, але завдяки церкві змінили своє життя. Вони позбулися залежності від клею, жування тютюну, інших шкідливих звичок. Зараз вони живуть як одна сім’я, мають своїх наставників та піклуються одне про одного. Окрім іншого, я говорив із цими дітьми про батьківство, ділився власним досвідом, і переконував, що вони не самотні. Також ми майстрували різні вироби, що могли стати їм у нагоді в житті.

 Чи багато спільного, на Ваш погляд, між Україною та Індією щодо виховання дітей, родинних цінностей, а також проблем неповних сімей і дитячої безпритульності? Як індійські діти поставилися до Вашого проекту?

   Мабуть, між нами більше різного. Особливо це було помітно під час іншої моєї поїздки – до Кенії. Там узагалі інше ставлення до дитини. Майже одразу після народження вона опиняється сама по собі. Особливо у бідних сім’ях, яких я багато бачив, їх догляд лягає на плечі старших дітей. Схожа ситуація спостерігається в Індії. В Україні дитині приділяється значно більше уваги. Але всюди діти однаково потребують уваги батька, однією із місій якого є брати хоча б половину виховання на себе.

Які відгуки ви отримуєте від родин своїх вихованців – матерів і бабусь, які приводять, чи забирають їх із занять?

   Мабуть, жодного ще негативного відгуку не було – всі дуже відкриті, їм подобається, що їх діти відвідують майстерню «Мудрий тесля». І головне, що й самим хлопцям подобається – вони охоче сюди йдуть. Мені найбільше подобається те, що вироби, які діти виготовляють, вони забирають з собою додому і зможуть використовувати у повсякденному житті. Це мотивує хлопців довести розпочату справу до кінця і виконати її якісно.

фото: https://www.facebook.com/mudryyteslya

Чи могли б ви поділитися планами щодо майбутнього Вашого проекту?

   Зараз нашим завданням є згуртувати батьків та дітей. Якщо батько знайде час для сина, то відвідувати майстерню не обов’язково, а достатньо буде переглянути наші відеоролики і працювати вдома разом над якимись виробами. Також зараз ми розробляємо модель настільної лампи – конструктора, аби кожний охочий міг, знайшовши мінімальну кількість деталей та інструментів, самостійно змайструвати її за інструкцією.

Набір вихованців відкритий постійно, чи це відбувається в окремі періоди протягом року?

   Він відкритий постійно, але залежить від заповнення груп. Якщо хтось перестає відвідувати заняття, то зазвичай у мене вже є список бажаючих, до яких я телефоную в порядку черги.

Якої допомоги зараз найбільше потребує майстерня «Мудрого теслі»?

   Завжди легше, коли маєш додаткові кошти і можеш оперативно придбати необхідні матеріали, чи інструменти, аби втілити нові ідеї. Ми особливо раді механічним та електричним пристроям: лещатам, шуруповертам тощо. Моя мрія – закупити багатофункціональні інструменти «Dremel». Це сучасне і безпечне для дітей обладнання, що підходить як для роботи з деревом, так і для випаювання.

Більше про проект:

Веб-сайт «Мудрого теслі»: http://plotnik.ck.ua

«Мудрий тесля» на Facebook: https://www.facebook.com/mudryyteslya