Засновниця блогу (ellytvynova.com), копірайтер, волонтер Олена Литвинова має свій бізнес та пишається, що змогла власними силами змінити життя на краще. Вона – розкута, влучнослівна, відкрита особистість, закохана у свою діяльність та готова розповідати про неї кожному охочому. Олена впевнена, що писати актуальні тексти може абсолютно кожен, для результату треба лише фантазія, трохи терпіння та бажання. Вона вважає, що якомога більше людей мають цим користатися, адже нам усім є що сказати та кого залучити до своєї діяльності, тобто для кожної людини знайдеться слухач, читач, якому буде цікаво про що ми говоримо і як ми говоримо. Завдяки вільному графіку роботи та доброму серцю, Олена займається волонтерством і є головою благодійного фонду «Еко-центр». Чому героїня змінила життя офісного працівника на діяльність фрілансера, які складнощі/переваги вона має від обраної професії та як приєднатися до волонтерства, дізнавався livecity.info.

Початок роботи фрілансера

Одного разу я зрозуміла, що не хочу бути «прив’язаною» до офісу, до розкладів, які не співпадають з моїми життєвими пріоритетами і почала шукати можливості, щоб працювати віддалено, бути вільною. Перше, на що я натрапила в Інтернеті з легального заробітку був саме фріланс і копірайтинг. У фрілансерів є дуже багато спеціальностей (цим можуть займатися програмісти, дизайнери, жуналісти тощо). Але я не мала якихось навичок, які б могла продавати, окрім того, що могла писати окремі тексти. Для себе з подивом виявила, що ці послуги також затребувані, адже зараз є багато володарів бізнесу, власників сайтів, інтернет-магазинів, які потребують унікального, свіжого, актуального контексту. Таким чином, я почала пропонувати свої послуги і водночас брала замовлення на написання статей. Я була дуже здивована, коли виклала свої дві статті на продаж і їх відразу купили. Це був шок! Так я почала розвиватися  у цьому напрямку.

Перший час я суміщала роботу в офісі із замовленнями в Інтернеті, адже не було розуміння, скільки зможу заробляти і чи матиму змогу себе утримувати. До речі, раджу це робити усім фрілансерам-початківцям, оскільки дуже багато людей залишають фріланс через нестабільність  (особливо на початку) і повертаються на роботу. Насправді, для досягнення результату треба терпіння, віри в себе і праці, звичайно.

Знайомство із сайтобудуванням      

Фріланс – це певна свобода, але знову ж таки: якщо ти дозволяєш собі байдикувати, в тебе грошей немає. Якщо ти сьогодні зустрічаєшся з подружкою в кафе, або займаєшся волонтерством – ти грошей не отримуєш. Мене такий розвиток подій не влаштовував і я почала рухатися далі. За збігом долі, я потрапила на вебінар, який зробив мені революцію у мізках. На вебінарі молоді хлопці розповідали, як можна почати свою справу в Інтернеті без вкладень, зв’язків тощо. Мова йшла про сайти на певну тематику, де ви потім зможете заробляти. Прослухавши усе це, я була невпевненою в собі і мала купу страхів, але бажання бути вільною спонукало до дії. Через декілька тижнів я почала копирсатися в сайтобудуванні. Виявилося, що це зовсім не складно, адже існує така штука, як WordPress, де можна завдяки декільком тицань мишкою створити повноцінний інтернет-ресурс, з яким ви можете робити що завгодно. А робити ви можете дуже багато чого: продавати посилання, ставити рекламні статті, заробляти на контекстній рекламі від гугл та інше.  У нас є стереотипне уявлення, що заробляти можна виключно продаючи фізичні товари (наприклад, шкарпетки). Насправді, можна зробити блог про шкарпетки, писати цікаві речі і заробляти на тому, що рекламодавці (продавці шкарпеток) будуть приходити до вас і розміщати рекламу на цю тематику.

Помилки початківців

Мені здається, що не кожна людина здатна взяти відповідальність за своє життя. Я почала працювати з 17 років і тривалий період свого життя працювала «на когось». Чому? Я хотіла гарантій. Будучи офісним працівником, у мене був певний функціонал і я знала, що завдання треба робити за певним списком. Також у мене були дві дати в місяць, коли я стовідсотково отримувала певні кошти, якими могла забезпечити свої життєві потреби.

Коли ж розпочинаєш працювати на себе – не важливо чи то фріланс, чи підприємницька діяльність, розумієш, що цих дат у місяці більше немає. Я не оминула помилки початківців, коли існує ілюзія свободи і ти зранку думаєш: «Ой, дощик накрапає, настрій неробочий. О, вийшла ж нова серія «Доктора Хауса».  Приходить обід, але схема не змінюється: «Та я ж можу це і завтра зробити». Таким чином, ти сам себе починаєш обманювати. Треба дуже суворо до себе поставитися та існувати одразу у двох ролях: сумлінного виконавця та суворого начальника. Спочатку буде дуже важко і не оминути розчарувань. Ось тому я розумію людей, які працюють в офісі, адже вони мають стабільність.

Популяризація перших робіт

Якщо ви фрілансер і не знаєте, де продавати свою роботу, ви можете скористатися деякими біржами фрілансу. Це абсолютно безкоштовно: ви реєструєтеся і починаєте оформлювати свій профіль для того, щоб потенцій замовник міг вас знайти і обрати. Є сайти, на яких ви можете розмістити готові публікації, тобто магазини статей. На момент, коли я починала, соціальні мережі не були такими потужними у плані ділового спілкування. На сьогоднішній день, я би початківцям-фрілансерам радила не розраховувати на суто зовнішні майданчики, а прямо у своєму профілі розмістити оголошення на кшталт:

«Друзі, розпочинаю нову діяльність у своєму житті. Для мене це також певний виклик, тому сподіваюся, ви поставитеся до цього з розумінням. Якщо комусь із вас або вашим друзям потрібен копірайтер, рерайтер, людина, яка може писати певні аналітичні статті, чи тексти для лендінгів, я готовий спробувати свої сили, а оскільки я новачок, у мене дуже гуманні розцінки». 

У цьому випадку, якщо у вас вже є прокачана аудиторія (тобто ваша стрічка не складається з рецептів котлет та котиків), то на оголошення відреагують, вас почнуть рекомендувати, у вас в коментарях почнуть «тегати» людей, яким це цікаво. Таким чином, ви зможете отримати перші замовлення.

Якщо ми говоримо про копірайтерів – варто сформувати портфоліо. Замовник дуже багато часу витрачає, щоб перевірити, чи людина достатньої кваліфікації і взагалі, чи підходить по тематиці, тональності того, що вона буде писати. Коли у вас є портфоліо – ви спрощуєте цей шлях. Не треба сидіти в пасивній позиції, чекаючи. Потрібно вийти на ринок і представити себе, свої роботи та ціни. Дуже просто копірайтеру елементарно описуючи свій день, емоції, дати зрозуміти майбутнім потенційним замовникам, якого типу текст і чого від нього чекати. Тобто варто використовувати всю міць, потужність та інструменти, які маємо.

ellytvynova.com  - особисте портфоліо може мати вигляд сайту

Я вирішила зробити майданчик, де зібрала б разом усі матеріали, які мене хвилюють, надихають і допомагають. Я люблю соціальні мережі, але ж там розпорошена інформація і зазвичай люди звертають увагу на крайні публікації. З цього їм важко зрозуміти, хто саме ти і що можеш запропонувати. Я проти того, щоб перетворювати свою сторінку у майданчик для продажів, адже хочеться залишити там живе спілкування. А от коли у вас є власний інтернет-сайт, ви можете зібрати все докупи. Більше того, такий сайт є фактично вашою візитівкою або ж містком між вами та замовником. Тобто це те ж саме портфоліо: вам не треба нічого доводити замовнику чи ж виконувати тестові завдання. Але створення сайту не є обов’язковою умовою для початківця.  Йому буде  достатньо соцмережі, аби розпочинати щось робити, цікавитися і залучати увагу потенційних замовників.

Хто категорично не може бути фрілансером

У фрілансера є речі, які не пробачаються у професійному світі – це непунктуальність та безвідповідальність. Якщо ви не встигаєте зробити певну роботу, краще написати, вибачитися і сказати нові терміни виконання. Тому, що оці речі із серії: «Краще я не візьму цей телефон або взагалі зроблю вигляд, що я не прочитав повідомлення», – дуже руйнують професійну репутацію.

Ціни та критика                         

Люди часто не вміють себе адекватно оцінювати і ставлять занижені або завищені ціни. Наприклад, новачок так демпінгує ціною, що вигорає, адже працює за копійки і не бачить віддачі. В нього накопичується втома, роздратування тощо. Інші ж люди ставлять завищені ціни і втрачають клієнтів. Тобто потрібно себе адекватно оцінювати і розуміти, що ціна залежить від якості і над своєю якістю варто працювати. Треба чомусь постійно вчитися, враховувати новітні тренди, поради, нюанси, тобто бути готовим сприймати все нове нормально і так само ставитися до критики. Це дуже важко, зі свого досвіду знаю, коли ти «вилизуєш» якусь статтю, відправляєш, а тобі редактор чи контент-менеджер каже: «Забагато води в другому абзаці». Тут головне взяти себе в руки і зрозуміти – це або конструктивна критика і тут тобі дійсно треба звернути увагу, або просто ви не співпадаєте, як замовник і виконавець, а тому, можливо, варто шукати когось іншого. Але критика, частіше за все, буває конструктивною. Як кажуть: «Краще слухати не друзів, а ворогів». Бо вороги ближчі до істини, а друзі часто жаліють.

Що менше емоцій, то більший показник професіоналізму людини.

Робочі години фрілансера

Є дні, коли я не працюю взагалі. Не тому, що це вихідні, а в мене, наприклад, є інші справи. Це може бути декілька днів поспіль. А бувають дні, коли люди відпочивають, їздять по гриби або ж катаються на лижах, а мені треба зробити роботу. Тоді я, не зважаючи ні на що, беруся до справи. Якщо говорити про середній робочий день, то він триває 4-5 годин. Особисто у мене, творча діяльність відбирає багато внутрішньої енергії і я не можу знаходитися більше, ніж 4-5 годин в такому стані. Мені не треба себе примушувати, оскільки буде низька якість та темп роботи і я буду собою незадоволена.

Вигорання копірайтерів

Коли я працювала копірайтером, у мене були моменти вигорання. Це відбувалося тоді, коли я мала замовлення писати дуже багато текстів, де не було чогось цікавенького для мене. Наприклад, інтернет-магазин сумок, коли 300 моделям треба зробити опис і ти вже на 25 сумочці  розумієш, що ти їх ненавидиш. Але все одно це дисциплінує, навчає новому, практикує. Дуже рятує від вигорання, від втоми різна робота. Наприклад, ви пишете серію статей про фітнес та здорове харчування і коли вас починає нудити від броколі, ви можете перейти на інші технічні завдання. Дуже раджу фрілансеру мати декілька проектів, декілька замовників, і бажано, щоб вони були різнопланові.

Запитання-відповіді

На той час, коли я розпочинала, було проблемно знайти відповіді на свої запитання. Зараз навпаки, відповідей стільки, що витрачаєш час, аби зорієнтуватися, яке саме джерело використовувати. На той час доводилося шукати і ресурсів, які б навчали цьому, було небагато. Зараз ми можемо знаходити відповіді на запитання у соціальних мережах. Якщо ми бачимо, що тематика посту користувача співпадає з нашим запитанням, ми можемо подякувати за корисну інформацію і запитати те, що нас цікавить. Люди люблять увагу до себе, тому охоче відповідають.

Взагалі, за знання можна платити або грошима, або часом. Я, наприклад, за свої знання заплатила часом, але якщо ви бажаєте отримати результати швидше, можливо, варто розглянути платні варіанти навчання, попередньо переглянувши відгуки.

Просування себе

Існують дві думки:

  • Я крутий спеціаліст, мене й так знайдуть.
  • Справжній профі повинен бути скромним і тихесенько дивитися, як його «обскакують» конкуренти.

Я вважаю другу думку хибною, хоча дуже не люблю хвальків. Здорова самореклама буде дуже корисною для вас. Використовуючи соцмережі і займаючись нетворкінгом можна заявляти про себе. Тобто спілкуватися з людьми, мати щирий інтерес до зайнятості людей, розповідати про себе. Таким чином встановлювати професійні зв’язки.

Діяльність спікера

Я довгий час вважала, що мені нема чого корисного сказати, адже думала, що це і так всі розуміють. Мені здавалося, що якщо я вже це засвоїла, то решта давно про це знає. Виявилося, що ні. Спочатку я почала говорити через соцмережі, а потім до мене почали звертатися люди з проханням виступити у ролі спікера на семінарі. Я обожнюю спілкуватися з публікою, заряджаюся енергетикою людей, тому погодилася без вагань. З часом люди почали запитувати про Фейсбук. Вони розуміють, що там є їхні потенційні клієнти, але як саме працює ця соцмережа, не розуміють. Таким чином, у мене сформувався освітній напрямок. Я планую запустити поштову розсилку, скомпонувати свої матеріали у невелику електронну книжечку.

Переваги/недоліки фрілансера

Перевага №1 – це свобода. Це цінність, яку я не готова проміняти навіть на стабільність в офісі. Це свобода в усіх її проявах: я можу планувати свій день, рік, життя, можу відпочивати коли і де завгодно.

Перевага №2 – це фінансова сфера. Я можу сама впливати безпосередньо на результати праці. Коли працюєте на когось, ця людина так чи інакше буде обмежувати вас або знаходити критерії, оцінки вашої роботи і хоч ви будете намагатися працювати краще, грошей більше не стане. Тут же обмежень жодних немає, все залежить від бажання, наполегливості і розуміння, скільки ви хочете працювати. Тобто можете обрати якийсь помірний темп життя і насолоджуватися працею, у даному випадку.

Стабільності, яка є дуже важливою для багатьох людей, тут  може не бути і це є великим недоліком. Може виникнути ситуація, що ви вклалися ресурсами, енергією, знаннями, а воно щось не пішло. Або ви написали мегакрутецьку, на вашу думку, статтю, а її ніхто не купує. Такий хід подій, без сумніву, викличе демотивацію. Але тут варто розуміти, що не помиляється той, хто нічого не робить, по-перше. А по-друге, чим більше помилок, тим краще, оскільки кожна помилка є уроком. Дивіться на це не як на поразку, а як на можливість навчитися бути кращим.

Волонтерство

Я допомагаю тваринам з 2007 року. Ця проблема –  мій особистий біль. На жаль, Україна не належить до тих країн, де це питання вирішене. Я вірю, що найближчим часом ми хоч трохи наблизимося до цивілізованих стандартів. Поступ певний є і не в останню чергу завдяки ось таким волонтерським спільнотам.

Для мене пріоритетний напрямок – це стерилізація, допомога притулкам. Я хочу робити все, що від мене залежить для того, щоб не бачити цих безпритульних хвостів на вулицях (під цим маю на увазі гуманний спосіб її вирішення). Є перевірені, ефективні шляхи рішення цієї проблеми, але вона настільки глобальна: це і виховання дітей, відповідальне ставлення людей до потомства тварин. Мені хочеться вірити, що я побачу в Україні той стан поводження з тваринами, який дійсно говоритиме, що ми цивілізована нація, а не дикуни. Я погоджуюся з думкою, що стан розвитку суспільства можна визначити по його відношенню до слабких і беззахисних. Це діти, люди з обмеженими можливостями, люди похилого віку і ті самі тварини, які не винні  у тому, що ми колись вивели їх з лісу.

Але зараз утворюється все більше організацій, які доносять думку, що зневага до чужого життя дуже небезпечна. Якщо сьогодні ми не будемо звертати увагу на поводження з тваринами, то через деякий час таке відношення може бути і до людей. В усіх підручниках написано, що більшість серійний маніяків, убивць, починали з беззахисних тварин.

Притулки приймають допомогу у вигляді матеріальних речей, кормів, господарських речей, перелік мед- і ветпрепаратів, допомоги руками (зробити будки) і звісно, якщо люди довіряють, вони завжди можуть допомогти фінансами. Адже фінансами ми зазвичай оплачуємо ветеринарні послуги. Або допомога в піарі тваринок, тобто поширити інформацію про тварину в соціальних мережах.

Побажання фрілансерам-початківцям

1.Не боятися. Якщо тисячі людей по світу вже це роблять, у вас також вийде.

2.Не кидати відразу роботу. Спочатку треба мати під страховку, адже будь-яка віддалена діяльність нестабільна. За можливості суміщати офісну роботу з виконанням завдань копірайтера, наприклад. Звичайно, я не раджу сидіти на роботі і робити вигляд, що ви працюєте, а робити інше, але час знайти можна, якщо хотіти цього.

3.Запасатися терпінням. Людина не прокидається знаменитою і не прокидається фріленсером, до якого в чергу вишикувалися круті роботодавці. Це станеться згодом, якщо над цим працювати.

4.Вірити в себе. Коли людина каже, що вона не вміє писати – я цього не розумію. Ми всі при народженні не вміли ні говорити, ні ходити, але ж ходимо і спілкуємося. Не всі можуть бути Толстими і Достоєвськими і не треба, адже інтернет-тексти – це не те, чого вимагає класична література чи класична журналістика в традиційному розумінні.

5.Отримувати задоволення від цього. Потрібно розуміти, навіщо це вам треба. Якщо є первинна потреба заробити купу грошей і більше вас нічого не цікавить, то, можливо, ви не отримуватимете кайфу від усього процесу. Але коли у вас в пріоритеті є свобода і можливість керувати своїм життям, ви будете отримувати задоволення і розуміти для чого ви це робите.


Контакти:

Этот адрес электронной почты защищён от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра.

Facebook

Telegram-канал

Instagram


#Livecity.info